banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Temmuz 2019 Pazar

Gebzeli gazetecilere medya evi sözü

2020'den itibaren EKB'siz bina satılamayacak

2020'den itibaren EKB'siz bina satılamayacak

27 Ağustos 2018 Pazartesi 11:36
2020'den itibaren EKB'siz bina satılamayacak


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre 2020 yılından itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların satışı veya kiralaması yapılamayacak. Belgesi olmayan binalar için ayrıca cezai yaptırım uygulanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binaların enerji kullanımı, verimi, yalıtımı ve sera gazı salınımına ilişkin bilgileri içeren ve 2020’den itibaren başlatılacak olan Bina Enerji Kimlik Kartı uygulamasına ilişkin hazırlıklarını sürdürüyor. 

1 Ocak 2011’den sonra yapı ruhsatı alan yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması şartı getirilmişti. 2 Mayıs 2016’da yürürlüğe girmesi öngörülen düzenlemede süre uzatımına gidilerek, zorunlu uygulama tarihi 1 Ocak 2020’ye ertelenmişti. Bu tarihten itibaren Kimlik Belgesi olmayan binalara cezai yaptırım uygulanacak ve bu binaların alım, satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak.

Verilere göre, Enerji Kimlik Belgesi sayısı 2018’in ilk yarısında 68 bin 940’a ulaştı. 2011’den itibaren toplam rakam ise 742 bin 940’e ulaştı.

İZOPOİNT'TEN ÜCRETSİZ ENERJİ KİMLİK BELGESİ

Gebze'de yıllardır yanmaz, su geçirmez, ses geçirmez, nefes alır, hafif binalara yük bindirmez İzopoint marka yalıtımlı sıva üreten Serkan Torun, Bakanlığın istediği Enerji Kimlik Belgesi'ni ücretsiz verdiklerini belirterek, "1 Ocak 2011 yılında yapı ruhsatı alan yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması şartı getirilmişti. Fakat bu süre önce 2 Mayıs 2016 yılına, son olarak da 1 Ocak 2020 yılına ertelendi. Bu tarihten itibaren Kimlik Belgesi olmayan binalara cezai yaptırım uygulanacak ve bu binaların alım, satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mecbur tutulan Enerji Kimlik Belgesi'ni bizim malzememiz ile binasının yalıtımını yapan müşterilerimize ücretsiz olarak vereceğiz. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV