banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
15 Aralık 2018 Cumartesi

Su sayaçlarını donmaya karşı koruyun

Kandıra'dan Tohum Gen Bankası için yerli tohum desteği

Kandıra'dan Tohum Gen Bankası için yerli tohum desteği

02 Ocak 2018 Salı 15:18
 Kandıra'dan Tohum Gen Bankası için yerli tohum desteği


Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kandıra ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, hasat zamanı Kandıra'ya yaptığı ziyarette kullanılan tohumların araştırılmasını ve Ankara'da Tarım Bakanlığımız tarafından kurulan ve Dünyanın Çin ve ABD’den sonra 3. Tohum Gen Bankasına verilmesi hususunda bir çalışma başlatmıştı. 

Katırcıoğlu, Kandıra'ya yaptığı ziyarette bu çalışmanın sonucunda İlçe Başkanı Erol Ölmez ve Belediye Başkanı Ünal Köken’den Kandıra’da kullanılan 13 farklı çeşitte Yerli Tohum’u Tarım Bakanlığı, Tohum Gen Bankasına götürmek üzere teslim aldı.

HERŞEY GELECEĞİMİZ İÇİN

Katırcıoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yazın hasat zamanı Kandıra'ya geldiğimde gördüğüm ve öğrendiğim bazı sebze ve meyvelerin hibrit olmadığı ve yerli tohum kullanıldığı idi, daha sonra Ankara’da bunun üzerine kurulmuş Gen Bankasının bozulmamış yerli tohum topladığını ve Kandıra’da bulunan bu tohumlarında burada muhafaza edilmesi gerektiğini düşündük. 

Yarınlarımız ve Gelecek nesillerimiz için bozulmamış ve işlem görmemiş tohumların muhafazası için bizde üzerimize düşen görevi yapmak istedik. Kandıra’mızda hala kullanılmakta olan ve bozulmamış 13 adet sebze ve meyve tohumlarını incelenmesi ve Tohum Gen Bankasında muhafazası için teslim almış bulunuyorum. Bu yerli tohumları Dünya’nın 3. Gen Bankası olan Ankara Tohum Gen Bankasına teslim edeceğim.

TURİZM VE TARIM ŞEHRİ KANDIRA

Turizmin önemli mekânlarından biri olan Kandıra'mızın bir diğer yönü de tarım, Kandıra'mız da yetişen karpuz, fındık ve ince kıl biber burada yetişen ve lezzeti ile damaklarda unutulmaz bir tat bırakan sebze ve meyvelerden sadece birkaçı, bu lezzetleri ve doğasını merak edenleri ve henüz Kandıra’ya gelmemiş tüm hemşehrilerimizi, bu güzel ilçeye bekleriz. 

 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV