banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner48
23 Mayıs 2018 Çarşamba

Kocaeli'de 59 kişi kumar oynarken yakalandı

Konak Hastanesi’nden uyku problemlerine çözüm

Uyku apnesi sendromu konusunda çözüm

18 Ağustos 2016 Perşembe 15:52
Konak Hastanesi’nden uyku problemlerine çözüm
Konak Hastanesi Gebze’de yer alan Uyku Laboratuvarı’na başvuran hastalar, Polisomnografi adı verilen uyku tetkiki ile uyku apne sendromu konusunda çözümlere ulaşıyor.

Konak Hastanesi Gebze uyku problemi olan hastaları için Polisomografi tetkiki ile fark yaratıyor. Polisomografi tetkiki ile gece boyunca hastanın beyin dalgaları, göz hareketleri, solunum faaliyetleri, kandaki oksijen düzeyi ve kas aktivitesinin ölçülmesiyle yapılıyor. 

Gece boyunca eş zamanlı Elektroensefalografi (EEG), Elektrookulografi (EOG), Çene YüzeyelElektromiyografi (EMG), Bacak YüzeyelElektromiyografi (EMG), vücut pozisyonu, ağız ve burun hava akımı, burun hava basıncı, göğüs ve karın hareketleri, oksijen satürasyonu, solunum sesleri ve Elektrokardiyografi (EKG) kayıtlanıyor. Kayıtlar hekim tarafından analiz edilerek tedavi planlanıyor.

Uyku apne sendromunun tedavisinde ise maske yoluyla uygulanan basınçlı hava (CPAP, BPAP) tedavisi uygulanırken solunum yollarında anatomik darlığı olan bazı hastalar için ise cerrahi tedavi uygulanabiliyor. 

UYKU, VÜCUDUMUZUN YENİLENMESİNİ SAĞLAYAN VE 
YAŞAMIMIZIN ÜÇTE BİRİNİ KAPLAYAN AKTİF BİR DÖNEMDİR

Konak Hastanesi Gebze Nöroloji Uzmanı Dr. Ülkü Büyükburgaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Uyku bozuklukları, uykuya dalmada ya da uykuyu sürdürmede güçlük veya gün içinde uykulu hissetmeye yol açarak zihinsel ve fiziksel sağlığımızın bozulmasına sebep olur. 

Horlama, uykuda solunum durması, gün içinde artan uykulu olma durumu, uykuya dalma ya da uykuyu sürdürmede güçlükler, uyku sırasında ortaya çıkan hareket bozuklukları, uyku sırasında şaşkın bakma, uykuda konuşma ve uykuda yürüme önemli uyku bozukluklarının habercisi olabilir. 

Uyku apne sendromu, uyku sırasında horlama ve solunum duraklaması (apne) ile seyreden bir hastalıktır. Yaş artınca görülme sıklığı da artar. Erişkin döneminde erkeklerde %4, kadınlarda %2 oranında gözlenir. Solunum yolunda darlık yaratan nedenler, obezite, alkol ve bazı ilaçların kullanımı uyku apne sendromunun sebepleri arasındadır. 

Uyku apne sendromu uyku bölünmesi ve kandaki oksijen seviyesinde azalmaya neden olur, metabolizmayı, cinsel işlevleri bozar, insülin direnci ve gece terlemesine neden olabilir.  

Hipertansiyon, kalpte ritm bozuklukları, kalp yetmezliği, inme, pulmoner hipertansiyon ve obezite gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca gün içi uyuklamalara, dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğuna neden olarak ciddi iş kazalarına ve trafik kazalarına sebep olabilir. Uykusuzluk baş ağrısı, depresyon ve davranış bozukluklarına da sebep olarak yaşam kalitesinin bozulmasına yol açar.” 


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV