banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
24 Ocak 2019 Perşembe

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi binasına silahla ateş açıldı

Akar, OSB'leri gündeme getirdi

Akar, OSB'leri gündeme getirdi

24 Temmuz 2017 Pazartesi 11:21
 Akar, OSB'leri gündeme getirdi


CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Türkiye’deki OSB’leri gündeme getirerek Meclis’e bu konuda Araştırma Önergesi verdi. OSB’lerin Türkiye’de ülke ekonomisi ve istihdama büyük katkı sağladığını belirten Akar, OSB’lerin bölgelerarası farklarına dikkat çekti.

300 OSB’NİN 84'Ü MARMARA’DA 

Türkiye de ilk OSB 1962 yılında Bursa’da başlarken, geçen 55 yıl sonrasında toplam 300 OSB’ye ulaşıldı. OSB’lerin bölgesel dağılımına bakıldığın da Marmara Bölgesi 84 OSB ve yüzde 28’lik oranla ilk sırada gelirken, bunu 50 OSB ve yüzde 16’lık dilimle İç Anadolu Bölgesi izledi. Son sıralarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi yer alırken bu bölgelerde bulunan OSB sayısı da 45 de kaldı.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 2016 yılı itibariyle OSB’lerde yaklaşık 1 milyon 600 bin kişinin istihdam edildiğinin altını çizerek, yüzde 20’lik boş parsellerin de tahsis ve üretime başlaması ile yaklaşık 200 bin kişinin daha istihdam edilebileceğini söyledi.

52 BİN FABRİKANIN YARISI 5 KENT'DE BULUNUYOR

Akar önergesinde rakamlara ve oranlara bakıldığında bölgeler arasındaki uçurumun  dikkat çektiğini belirterek, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Düzce’de toplam büyüklükleri 86 milyon 200 bin metrekareyi bulan 38 organize sanayi bölgesinin bulunduğunu ve bu 38 organize sanayi bölgesin de 27 bin 167 fabrika üretim yaptığına dikkat çekti. 

Türkiye’deki 300 organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren 52 bine yakın fabrikanın yüzde 52.6’sının, bu 5 kentte bulunduğuna dikkat çeken Akar, kaynakların verimli ve rasyonel kullanılması amacı ile yeni organize sanayi bölgelerinin kuruluşunun, gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Organize Sanayi Bölgeleri’nin, projelendirme ve yapımdaki mal alımları, inşaat imalatı, hizmet satın alma gibi konularda desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Akar, OSB’lerin sorunlarının giderilmesi, mevcut durumdan daha iyi durumlara gelmesi amacı bir Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını istedi.

 
Anahtar Kelimeler: AkarOSBleri Gündeme Getirdi
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV