banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner48
24 Mayıs 2018 Perşembe

Halkalı-Gebze Banliyö Hattı'nda test sürüşü yapıldı

Tarhan: Akademisyenlere yargısız infaz yapılmamalı

Yenikapı ruhu sadece meydanlarda kalmamalı

05 Eylül 2016 Pazartesi 12:49
Tarhan: Akademisyenlere yargısız infaz yapılmamalı
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, son KHK ile ihraç edilen akademisyenlerle ilgili açıklama yaptı.

Akademisyenlere yargısız infaz yapılmaması gerektiğini söyleyen Tarhan,15 Temmuz sonrasındaki süreci de değerlendirdi. Kocaeli Üniversitesi'nden de çok sayıda akademisyenin ihraç edildiğinin de altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan şunları ifade etti:
15 Temmuz'dan bu yana hep söyledik, hep savunduk; FETÖ ile bağlantısı olanlar mutlaka cezalandırılmalıdır. Ancak bu hukuk içinde olmalıdır. Yani cezalar; bağımsız mahkemelerce yapılacak yargılamalar sonucunda verilmelidir. Yargısız infazdan kaçınılmalıdır.

YENİKAPI RUHU SADECE MEYDANLARDA KALMAMALI
15 Temmuz sonrasında, Yenikapı Mitingi ile perçinlenen birlik ve beraberlik ruhu, sadece meydanlarda halka hitap ederken yaşatılacak bir şey değil.
Bu ruhu, devletin yeniden yapılandırılması sürecinde de yaşatmak gerekiyor. OHAL dönemini bahane ederek Kanun Hükmünde Kararnamelerle devlete şekil verilmemeli, TBMM ve yargı saf dışı bırakılmamalıdır. Çünkü bu anlayış FETÖ ile mücadeleye de gölge düşürmektedir.

FETÖ bağlantısı olduğu gerekçesi ile üniversitelerden uzaklaştırılan akademisyenlerin sayısı 2 bin 300'ü geçti.Ancak ihraç edilenlerin arasında "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildirisine imza atan çok sayıda öğretim üyesi de var.Eğitim-Sen üyesi akademisyenlerin de üniversitelerle ilişiğinin kesilmesi dikkat çekiyor.

Son KHK ile ihraç edilen imzacı akademisyenlerin büyük bir kısmı da  Kocaeli Üniversitesi'nden.Kendilerinisolcu, demokrat, Atatürkçü, sosyalist, sosyal demokrat olarak tanımlayan  akademisyenlerin üniversitelerden uzaklaştırılması düşündürücüdür. 

Bu, akademik kurumların tek sesli hale getirilmeye çalışıldığına dair kaygıyı yükseltmektedir.Aynı zamanda muhaliflerin tasfiye edildiği endişesini de beraberinde getirmektedir. Ayrıca "barış"ı savunmak ne zamandan beri terör suçu olarak tanımlanmaktadır.

KHK’lar ile yaşatılan mağduriyetler AİHM'e taşınırsa ve görevlerinde ihraç edilen bu insanlar suçsuz bulunursa Türkiye hangi bedelleri ödeyecektir?
İçinde bulunulan süreç ciddiyet ve özenle yürütülmeli, sapla saman karıştırılmamalıdır.

 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV