banner55

Tahir Büyükakın başkan, Kocaelispor şampiyon

Coronavirüs tedbirleri kapsamında ara verilen liglerden sonra TFF’nin lider takımları şampiyonluklarını tescil etmesiyle Kocaelispor, 11 yıl sonra profesyonel liglerde şampiyon olma başarısı gösterdi.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
13 Temmuz 2020 Pazartesi 10:23
Tahir Büyükakın başkan, Kocaelispor şampiyon

Coronavirüs tedbirleri kapsamında ara verilen liglerden sonra TFF’nin lider takımları şampiyonluklarını tescil etmesiyle Kocaelispor, 11 yıl sonra profesyonel liglerde şampiyon olma başarısı gösterdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaelispor’un 2. Lig'e yükselmesi nedeniyle kentin en işlek yerlerini yeşil siyah renklerle süsledi. Kocaelispor’un bir üst lige yükselmesi Çayırova’dan, Köseköy’e kadar Kocaeli sınırları içerisinde yaşayan herkesi memnun etti.

Uzun yıllar önce kent sınırları içerisinde yaşayan herkes keyif veren sonuçlar aldığında Kocaelispor’un başında Sefa Sirmen Gaziantepspor’un başında da  Celal Doğan vardı, aradan çok zaman geçti, Hayatımızdan çok sayıda bakan, milletvekili ve belediye başkanı geldi geçti, pek çoğunun ismini şu an hatırlamak bile mümkün değil ancak Kocaelispor vesilesi ile Sefa Sirmen Gaziantepspor vesilesi ile de Celal Doğan unutulmazlar listesindeki yerlerini almış vaziyetteler.

Sefa Sirmen’nin 03 Kasım 2002 yılında milletvekili seçilerek TBMM’ye gitmesi arkasından da 2004 yılında yapılan yerel seçimde İbrahim Karaosmanoğlu’nun Belediye başkanı seçilmesi bir taraftan siyasetteki taşların yerinden oynamasına vesile olurken Kocaelispor içinde “Acımasız” diye tanımlayabileceğimiz süreç başlıyordu.

İbrahim Karaosmanoğlu’nun belediye başkanlığı makamında kaldığı 2004-2019 yılları arasındaki zaman dilimi içerisinde Futbolu sevip sevmediği bir tarafa o zamanlarda “ Siyasete atılmadan önce herhangi bir spor kulübüne başkanlık edip para harcamaktansa başkan adaylarına karizması ile ellerini kollarını sallaya sallaya seçim kazandıran partinin genel başkanı Tayyip Erdoğan’a yakın olmak daha akıllıca” diye düşünen siyasetçiler belki de mecburen kentlerin futbol kulüplerinden uzak durdular.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimde Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı seçilen 1969 doğumlu Tahir Büyükakın’ın ilk işlerinden biride “Kentin ortak Paydası”  Kocaelispor’a el atmak oldu, Futbolu seven Kartepe eski belediye başkanı Hüseyin Üzülmez’in kulüp başkanı seçilmesi sonrasında Kocaelispor’un eski günlerine dönebilmesi adına ne gerekiyorsa hatta gerektiğinden bile fazla emek sarf eden Tahir Büyükakın’ın  bu gayreti  o günlerde partili partisiz herkes tarafından takdir edilir olmuştu.

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik zorluklar her sektör gibi spor kulüplerini de pençesi altına alınca Tahir Büyükakın’da ilk aşamada Kulübün SGK ve vergi borçlarının ödenmesi noktasında çözüm üretmeye başladı, Kulübün ekonomik sorunlarından olabildiğince arınması, bir üst lige çıkabilmek adına transfer tahtasının açılması için gerekli tüm ödemelerin yapılması bilindiği gibi Tahir Büyükakın  tarafından yönetildi.

Kocaelispor’un içerisinde bulunduğu açmaz öylesine fazlaydı ki bazen “artık yolun sonuna yaklaşıldı, işlemlerin tamamlanmasına birkaç saat kaldı, kalan bu zaman zarfında bu sorunun çözülmesi mümkün değil” denildiği anda da tüm kamuoyu Tahir Büyükakın “Mucizesine” tanık oldu.

Kocaelispor’un lige katılmasının önünde herhangi bir engel  kalmadığında karşılaşmalar başladı, Yeni inşa edilen stadyumda başlayan karşılaşmaların nerede ise tamamında tribünlerde yer alan Tahir Büyükakın on binlerce seyirci ile birlikte başarıya sevindi, yenilgiler karşısında fanatik bir taraftar gibi gözyaşı döktü.

Nihayetinde geçtiğimiz günlerde Coronavirüs tedbirleri kapsamında ara verilen liglerden sonra TFF’nin lider takımları şampiyonluklarını tescil etmesiyle Kocaelispor, 11 yıl sonra profesyonel liglerde şampiyon olma başarısı gösterdi. 11 yıldır nerede ise kaderine terk edilen Kocaelispor Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Büyükakın’ın olağanüstü yardımı bir o kadarda sabrı sayesinde “Küllerinden yeniden doğarak” şampiyon ilan edildi ve  ikinci lige yükseldi.

Bilindiği gibi Kocaeli sınırları içerisinde yaşayan iki milyona yakın vatandaş spora özellikle de futbola karşı olağanüstü ilgili, bir zamanlar başarıdan başarıya koşan kente büyük sevinçler yaşatan daha da önemlisi tüm siyasi renkleri etrafında toplayan Kocaelispor Tahir Büyükakın ile yeniden eski muhteşem günlerine dönmenin ilk sinyalini verdi.

Tahir Büyükakın'ın 4 yıl daha Büyükşehir Belediye başkanlığı koltuğunda, Başkanlığının daha ilk yılında yerlerde sürünen Kocaelispor’u yeniden bir Marka yaparak ikinci lige çıkaran Büyükakın’ın  4 yıllık zaman dilimi içerisinde Kocaelispor’u süper lige taşıyacağından biz dahil hiç kimsenin en ufak bir şüphesi yok.

Bizim Tahir Büyükakın için “Hayal satmayan Adam” şeklinde bir tanımlamamamız var, KOÜ Öğretim üyeliğinden, Büyükşehir Başkan danışmanlığından, Genel sekreter  yardımcılığından, Genel sekreterliğe, Bilecik Valiliğinden , Kocaeli Büyükşehir  Belediye başkanlığına uzanan yolda sadece ve sadece kaldırabileceği yükün altına giren yapısı ile takdir toplayan Büyükakın Kocaelispor içinde asla vaat vermedi, gereken ne ise onu hayata geçirdi.

Bugünlerde kentin bütün caddeleri-sokakları Yeşil-Beyaz, Kente her zamankinden daha fazla bir heyecan “ligler başlasa da bir süt klasmana yükselsek” diye umutla bekleyen on binlerce taraftar var ve sözünü ettiğimiz on binlerce taraftar gözlerinin içine baktıkları Tahir Büyükakın’a yaptıkları için müteşekkir.

Yönettikleri kentlerin sporunun kaderini değiştiren yöneticiler arasına daha şimdiden Tahir Büyükakın’ın da katıldığını söylemek için erken olmadığını düşünüyoruz, Hele hele “Spor dostluk ve kardeşliktir” ifadesi uyarında taraflı tarafsız on binlerse seyircinin Kocaelispor’un başarısı için bir araya geldiği bir noktada Tahir Büyükaknı’nda hakkının teslim edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Tahir Büyükakın iki milyon nüfuslu Kocaelispor için başlı başına bir şanstır, işin güzel tarafı Spor camiası da Büyükakın ile gelen şansı sonuna kadar kullandı ve 11 yıl sonra önemli sayılacak bir başarı elde etti.

Geçtiğimiz gün sohbet ettiğimiz duayen bir siyasetçi “Keşke her spor kulübüne yardımcı olan Tahir Büyükakın gibi bir belediye başkanı olsa” temennilerinde bulunuyordu.

Bizde ilave ettik: KEŞKE….

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37