banner55

Yüksekte çalışma platformlarıyla türbinlere hızlı ve kolay müdahale yapılıyor

Binlerce haneye elektrik sağlayan türbinlerdeki duruş süresi erişim platformlarıyla en aza indirgeniyor.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
11 Ekim 2021 Pazartesi 16:12
Yüksekte çalışma platformlarıyla türbinlere hızlı ve kolay müdahale yapılıyor

Binlerce haneye elektrik sağlayan türbinlerdeki duruş süresi erişim platformlarıyla en aza indirgeniyor.

Rüzgar enerjisinde toplam kurulu gücü 10.585 MW’ye ulaşan Türkiye’de, 3.868 rüzgar türbini bulunuyor. Milyonlarca euro yatırımların gerçekleştiği ve içerdiği her bir türbin ile binlerce haneye elektrik sağlayan RES’lerin bakım ve onarımlarında her zaman, maliyet ve yüksek iş güvenliğinin önemli unsurları oluşturduğunu belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, sahip oldukları erişim platformlarıyla türbinlerdeki verimliliğe yeni bir boyut kazandırdıklarına dikkat çekiyor.

Türkiye’nin rüzgarı sert esmeye devam ediyor. Özellikle rüzgar enerjisinde devrim gerçekleştirerek son 10 yılda çok önemli bir yenilenebilir enerji kaynağına sahip olan ülkemizde toplam kurulu güç 10 GW üstüne çıkarken, 272 RES’de toplam 3.868 adet rüzgar türbini bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan ve ülkemizdeki rüzgar enerjisi sektörünün en büyük özel servis sağlayıcısı konumuna gelen Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, kule ve kanat erişimi sağlayan son teknolojiye sahip yüksekte çalışma platformları ile bakım ve onarım servislerinde Avrupa standartlarının üstünde performans sergilediklerinin altını çiziyor.

10 MİLYON EUROLUK EKONOMİYE SAHİP
TÜRBİNLERDE DURUŞ SÜRESİNİ EN AZA İNDİRİYORLAR

Wind Europe verilerine göre yaklaşık 10 milyon euroluk bir ekonomik etkiye sahip her bir türbinin verimli çalışmasında türbin kanatları ve kuledeki iç/dış denetimler ciddi önem arz ediyor. Bu alana yönelik gerçekleştirilen klasik yöntemlerin de artık yetersiz kaldığına dikkat çeken Ali Aydın, türbinlerin tüm dış bakım ve onarım operasyonları için en uygun çözümler olan yüksekte çalışma platformları (kule ve kanat erişim platformları) sayesinde Ülke Enerji’nin hizmet verdiği yatırımcı ve rüzgar türbini üreticilerinin, bir işlem için birden çok tedarikçi ile çalışma zorunluluğundan kurtulduğunun altını çiziyor.

Ayrıca çalışma ortamının platform olması sayesinde tek hasarla aynı anda birden fazla teknisyenin de ilgilenebildiğini aktaran Aydın, hızlı mobilizasyonu ve kolay kurulumu ile türbinlerin duruş süresini de kısaltan yüksekte çalışma platformlarının, üretim sürekliliğine de etkinlik katarak birden çok alanda faydasını ortaya koyduğunu belirtiyor.

KANATLARA 360 DERECE ERİŞİLEBİLİRLİK
VE 160 METREDE BİLE OPERASYON FIRSATI

Doğada kendi halinde esen rüzgarı enerjiye dönüştürme sürecinde verimlilik kaybını en aza indirip, yapılan yatırımları korumak ve bunun için akılcı, inovatif ve teknolojik çözümler üretmek gün geçtikçe daha da elzem hale geliyor. Türkiye ve çevre ülkelerde tek yetkili temsilcisi olduğu platform üreticisi Alman Käufer firmasının son teknolojiye sahip kule ve kanat erişimi sağlayan yüksekte çalışma platformları ile enerji arzına katma değerli hizmetler sunduklarını belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, türbin kanatlarına 360 derece erişilebilirlik sunan kanat platformları ve kule boyunun tamamına yükselerek nacelle bölümüne sadece santimetreler kalacak şekilde yaklaşıp en ufak korozyona bile müdahaleyi mümkün kılan kule platformlarıyla türbinlerin bakımlarında Avrupa standartlarının üzerine çıktıklarını aktarıyor.

Ülke Enerji hakkında:

Yurt içi ve yurt dışındaki rüzgar enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile özel çözümler sunmaktadır. Rüzgar enerjisi santralleri alanında Türkiye'nin en deneyimli kadrosunu bünyesinde barındıran Ülke Enerji, santrallerdeki maksimum üretim sürekliliği için önceden belirlenen hizmet seviyelerini daima korumayı amaçlar. Hızlı çözümler üretebilen, dinamik ve tecrübeli mühendislik desteği sayesinde santrallerin yaşam döngülerini en verimli hale getiren Ülke Enerji, oluşabilecek arıza ve problemler için proaktif çözümler hazırlar.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37