banner55

Çeker: Herkes işini yapsın

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, SBU Derince Eğitim Araştırma Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Serap Koçhisar ile birlikte şubede basın açıklaması yaptı.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
13 Ağustos 2020 Perşembe 11:57
Çeker: Herkes işini yapsın

Bir üst kuruma gönderilmek üzere Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği’ne teslim edilen dilekçeleri Kurum Amiri İl Sağlık Müdürlüğü’ne göndermeyerek çalışanların hukuki haklarını kullanmalarını engellenmesi ile ilgili Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, SBU Derince Eğitim Araştırma Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Serap Koçhisar ile birlikte şubede basın açıklaması yaptı.

Çeker yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Laboratuvar Teknisyenleri İl Sağlık Müdürlüğü’nün 02/06/2020 Tarih ve E- 3987 Sayılı yazısı ile Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü emrine geçici görevle görevlendirilmişlerdir.

Teknisyenleri Kanunların kendilerine vermiş olduğu hakkı kullanarak söz konusu geçici görevlendirmelerin iptal edilmesi için İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilmek üzeri Darca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği ’ne 09/06/2020 tarih ve 118829028 sayılı dilekçe ile başvuruda bulunarak geçici görevlendirmeye itiraz etmiştirler.

Burada ortaya tuhaflık bir durum ortaya çıkmıştır. Laboratuvar Teknisyenlerinin İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilmesi için kuruma vermiş oldukları dilekçeleri hastane Başhekimi İl Sağlık Müdürlüğü’ne göndermeyerek dilekçeleri kendisi 13/06/2020 Tarih ve E-603 sayılı yazı ile cevaplamış çalışanların taleplerini reddetmiştir.

Yani Başhekimlik bir anda kendisini İl Sağlık Müdürlüğü’nün yerine koyarak üst kurumun cevaplaması gereken dilekçeleri kendisi cevaplamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Kurumların nasıl yönetileceği kanun ve yönetmelikler ile belirlenmiştir. Başhekim çalışanların dilekçelerini İl Sağlık Müdürlüğü’ne göndermesi gerekirken bunu yapmayarak kanunları yok saymıştır. Çalışanları da mağdur etmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün cevaplaması gereken dilekçeleri kendisi cevaplayarak mevzuat yerine orman kanununa geçiş yapmıştır. Kendi görev ve yetki sınırlarını aşmıştır. Kendisini İl Sağlık Müdürünün yerine koymuştur.

Geçici görevlendirmeyi yapan İl Sağlık Müdürlüğü’ne çalışanların itiraz dilekçelerini ulaştırılması gerekirken bunu yapmayarak çalışanın anayasal haklarının aramasının önüne set çeken başhekim yapmış olduğu hukuksuzluğu çalışanların dilekçelerine vermiş olduğu cevapla da hukuksuz davranışını belgelemiştir.

Anayasa ile koruma altına alınan dilekçe hakkı engellenmiştir. Yapılan işlem suçtur.

Bu durum usul ve mevzuata aykırı olup konunun incelenmesi ve ilgililer hakkın da soruşturma başlatılması gerekmektedir.

Sosyal medyada yapmış olduğu açıklamalar ile gündemden düşmeyen, vatandaşa karşı Robin Hut rolünü oynayan sıra çalışanın haklarını verme gelince de kanun ve yönetmelikleri yok sayan başhekimin vukuatı ilk değildir.

Sorumlu sendikal anlayışımız gereği usulsüz ve hukuksuz uygulamalar yapan idarecileri ve başhekimi bir kez daha uyarıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Kurumların nasıl ve hangi mevzuatlar doğrultusunda yönetileceği bellidir. Mevzuatlara uygun olarak kurumları yönetin. Usulsüz olarak yapmış olduğunuz işlemlerin yanınıza kar kalacağını sanmayın, usulsüz işlemlere karşı dün olduğu gibi bu günde gelecekte de hukuki mücadelemizi

Söz konusu işlemler ile ilgili olarak Kocaeli Valiliği’ne başvuru yaptık. Dilekçe hakkının kullanılmasının önüne geçen, yetkisini aşarak olmadık işlere girişenler hakkında soruşturma açılması, idari ve cezai işlem başlatılmasını istedik. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız.

Kamuoyunun bilgisine

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37